Német belügyminiszter: kevesebb a menekült, de még messze nincs vége a válságnak
Új európai uniós menekültügyi rendszert sürgetett Thomas de Maiziere.
Új európai uniós menekültügyi rendszert sürgetett Thomas de Maiziere.
Jó és fontos jel az Európai Bíróság ítélete a menedékkérők uniós tagállamok közötti elosztását szolgáló mechanizmusról, azt mutatja, hogy a menekültek ügyét csak európai szolidaritással lehet megoldani - mondta Thomas de Maiziere német belügyminiszter. A magyar kormánynak kemény üzenetet küldött.
Az elutasított menedékkérelmek száma viszont emelkedett: 80 ezer migráns távozott tavaly.
Tömeges, nők elleni bűncselekmények történtek Németország három városában is újév éjszakáján. Csődöt mondott a helyi rendőrség, szégyenteljeseket nyilatkoztak egyes politikusok, és a német sajtó is mintha csak napokkal az események után ébredt volna rá, hogy mi zajlott a szemük előtt. Szomorú, ha amiatt, mert az elkövetők migránsok voltak.
A szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatal október 21-én a belügyminisztérium utasítására visszatért a korábbi gyakorlathoz, mely szerint nem vállalja át automatikusan a szíriai állampolgárok ügyében a menekültügyi eljárás lefolytatását, hanem megvizsgálja, hogy mely uniós tagország az illetékes. Angela Merkelt nem értesítették külön erről.
"Kaptok védelmet, de csak úgynevezett oltalmazotti jogállást, amely időben korlátozott, és nem teszi lehetővé a családegyesítést" - ezt mondják a jövőben a Szíriából érkezett menekülteknek a német hatóságok a német belügyminiszter szerint. Thomas de Maiziere Tiranában beszélt erről, mondataival pedig meglepte Merkel hivatalát.
Magyarországnak meg kell védenie a schengeni külső határt - mondta a német szövetségi belügyminiszter az ideiglenes műszaki határzárral kapcsolatban a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című lapban szombaton megjelent interjúban.